ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Το 7ο αστέρι είναι του Διαμαντίδη

Είναι πλέον γεγονός. Η Πόλη ετοιμάζεται να υποδεχτεί τον Αυτοκράτορα Παναθηναϊκόπου μπροστά σε περισσότερους από 22.000 οπαδούς του, λύγισε την επτάψυχη Μακάμπι (86-85), με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να παίρνει το παιχνίδι πάνω του στα τελευταία δραματικά λεπτά, έκανε το 3-2 στη σειρά των προημιτελικών και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για ένα ακόμη Final 4, το 11ο στην ιστορία του, προκειμένου στην Κωνσταντινούπολη να υπερασπιστεί την παραμονή στον πράσινο θρόνο: Το θρόνο του Πρωταθλητή Ευρώπης

Ενας Διαμαντίδης μοναδικός, πραγματικός αρχηγός, που στα δύσκολα όχι μόνο δεν λύγισε, αλλά πήρε πάνω του όλο το παιχνίδι και με την ψυχραιμία του στις βολές, χάρισε στον Παναθηναϊκό και τον κόσμο του μια μεγαλειώδη πρόκριση. Με 25 πόντους έκλεισε το ματς ο «Μήτσος», στέλνοντας μήνυμα προς τους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου, πως θα πρέπει να περάσουν πάνω από τα... έξι αστέρια που κουβαλάει στη φανέλα, για να του στερήσουν το έβδομο.

Αποστολή εξετελέσθη λοιπόν. Επόμενος σταθμός Πόλη για τον Πρωταθλητή Ευρώπης, που ως τέτοιος θα αντιμετωπίσει την πανίσχυρη -και φέτος- ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Με την ίδια, πετυχημένη συνταγή. Και τους πιστούς, επίσης, εκεί.Στις εξέδρες του Sinan Erdem Arena, να ετοιμάζονται ήδη. Για το κοντινό, αλλά τόσο μεγάλο ταξίδι!

Ομάδα και κόσμος, δημιούργησαν στο ΟΑΚΑ τον τέλειο συνδυασμό της επιτυχίας. Μια συνταγή μαγική. Μια συνταγή που χρόνια τώρα δεν χάνει. Και πώς να χάσει, άλλωστε, με τέτοια ενίσχυση από την εξέδρα που... έβραζε στο κλειστό; Με πάθος μέσα στο παρκέ από τον Διαμαντίδη, που «γυάλιζε» το μάτι του, τον Γιασικεβίτσιους που «σκύλιαζε» σε κάθε χαμένη προσπάθεια, τον Μπατίστ που ήθελε να βάλει και τον αντίπαλο μέσα στο καλάθι; Με τον Ομπράντοβιτς να μην τον χωράει ο πάγκος και 22.000 και πλέον οπαδούς του «τριφυλλιού», που σήμερα θα γέμιζαν ακόμη και το γειτονικό Ολυμπιακό Στάδιο, να μη σταματούν να τραγουδούν ούτε λεπτό

Ο σκοπός ήταν κοινός και ιερός.Η παρουσία, μία ακόμη, σε Final 4, σε πείσμα εκείνων που στην αρχή της σεζόν προεξοφλούσαν μια εντελώς αντίθετη διαδρομή. Αυτή η ομάδα, που έχει στις... φλέβες της το αίμα του πρωταθλητή Ευρώπης, αυτό το μοναδικό οικοδόμημα, που έχει κάνει ακόμα και τον Μιζράχι να υποκλίνεται στο μεγαλείο του Παύλου Γιαννακόπουλου, θα είναι και πάλι πιστή στο μεγάλο ραντεβού.

Αυτή τη φορά στην Πόλη. Σε ένα ακόμη Final 4, για να προσφέρει και πάλι τη μεγαλύτερη χαρά στους οπαδούς της, που έχουν ανάγκη όσο ποτέ άλλοτε, να χαμογελάσουν και να... ξεχάσουν το δράμα που βιώνει ο ποδοσφαιρικός Παναθηναϊκός.

Για το έβδομο αστέρι. Το πιο λαμπρό.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν τα 0/3 τρίποντα του συγκροτήματος του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και προηγήθηκαν γρήγορα γρήγορα με 4-0. Σε ακόμα μία αναμέτρηση ο Ντέιβιντ Μπλατ παρέταξε την άμυνά του σε ζώνη, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του και προηγήθηκαν με 6-2 στο 3ο λεπτό. Με τρίποντο του Νικ Καλάθη ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 6-5, ενώ με το Μπατίστ να «χτυπάει» στη ρακέτα προηγήθηκε με 8-6, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Μεγάλο πρόβλημα για τους πρωταθλητές Ευρώπης σε αυτό το διάστημα ήταν ο Μπλου, ο οποίος βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και με πέντε πόντους οδήγησε στο σκοράρισμα το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ.

Ο Μπατίστ συνέχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι, ενώ τρία λεπτά πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έριξε στο παρκέ το Σαρούνα Γιασικεβίτσιους. Παράλληλα, ο Σέρβος τεχνικός άλλαξε το δίδυμο των ψηλών του, βάζοντας μέσα τους Τσαρτσαρή και Βουγιούκα, με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να κρατάει το προβάδισμα (18-17), προσωρινά όμως, αφού η Μακάμπι έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με +2 (20-18) με τρίποντο του Μπερστάιν.

Ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνά του στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με τον Κώστα Καϊμακόγλου να δίνει πολύτιμες ανάσες στο σκοράρισμα ανέτρεψε την κατάσταση (24-22 στο 13’). Παράλληλα, ο Ομπράντοβιτς πέρασε ξανά στο παρκέ το Μάικ Μπατίστ, αφού διέκρινε πως η ομάδα του αντιμετωπίζει πρόβλημα στο σκοράρισμα. Με δύο βολές του Διαμαντίδη οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν με 26-24, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά η Μακάμπι διατηρείτο πάντα κοντά στο σκορ. Η ένταση του παιχνιδιού έφερε νεύρα στους Ισραηλινούς και μία δικαιολογημένη τεχνική ποινή στον Ντέιβιντ Μπλατ - που μπήκε στο παρκέ - η οποία έδωσε την ευκαιρία στο Διαμαντίδη να πετύχει τέσσερις διαδοχικούς πόντους, δίνοντας προβάδισμα έξι πόντων στους γηπεδούχους (30-24), τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου εικοσαλέπτου.

Σε όλο αυτό το διάστημα οι πρωταθλητές Ευρώπης στηρίχθηκαν στην εκπληκτική άμυνά τους, αφού είναι χαρακτηριστικό πως σε έξι λεπτά στη δεύτερη περίοδο δέχθηκαν μόλις έξι πόντους. Ταυτόχρονα, με τον αρχηγό να έχει πάρει πάνω του την υπόθεση σκοράρισμα (11π.) ο Παναθηναϊκός ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 8 πόντους (34-26). Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» τον αγώνα - δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως δεν άργησαν να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά στο +9 (37-28) - με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν. Εξακολουθώντας να παίζουν εξαιρετική άμυνα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 41-32 στο ημίχρονο, θέτοντας τις βάσεις της νίκης.

Ο Διαμαντίδης ήταν ασταμάτητος και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, αφού από τα δικά του χέρια το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 12 πόντων (46-34). Οι φιλοξενούμενοι, με τον Μπλου να παίρνει επιθέσεις, μείωσαν σε 46-38 στο 23ο λεπτό, ενώ με τρίποντο του Οχαγιόν «ροκάνισαν» ακόμα περισσότερο τη διαφορά (46-41). Πολύ γρήγορα και «τρέχοντας» σερί 9-0 η Μακάμπι επέστρεψε στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 46-44. Με το συνολικό σερί να φτάνει το 12-0, οι Ισραηλινοί έφθασαν στο σημείο ακόμα και να ισοφαρίσουν (46-46), στο 25’. Έχοντας βάλει μόλις πέντε πόντους σε πεντέμισι λεπτά, ο Παναθηναϊκός έψαχνε επειγόντως για λύσεις και ο Περπέρογλου με το Γιασικεβίτσιους φρόντισαν για αυτό! Με δικά τους καλάθια οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 50-46, ενώ με τρίποντο του Καϊμακόγλου η διαφορά ανέβηκε εκ νέου στους επτά πόντους (53-46).

Το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε βρει την αυτοκυριαρχία του στο παρκέ και με τον Περπέρογλου να αποδεικνύεται καθοριστικός παράγοντας ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (56-46). Η Μακάμπι κατάφερε να μειώσει σε 62-53 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά ήταν φανερό πως οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν βάλει το νερό στο… αυλάκι για την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ της Κωνσταντινούπολης.

Με τον Ντέιβιντ Λόγκαν να εξελίσσεται σε παίκτη - «κλειδί» οι πρωταθλητές Ευρώπης διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά και το προβάδισμα στο σκορ (70-58). Η άμυνα των παικτών του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνέχισε να δηλώνει «παρούσα» και ταυτόχρονα με το Διαμαντίδη να φτάνει τους 17 πόντους, παίρνοντας στις πλάτες του κρίσιμες επιθέσεις, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +10 (73-63) στο 35ο λεπτό. Με τον Μπλου να φτάνει τους 11 πόντους, το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ μείωσε σε 73-67, αλλά με κάρφωμα του Μάριτς οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν 76-69, έχοντας μπει πλέον στην τελική ευθεία για τη λήξη του αγώνα. Σε μία ύστατη προσπάθεια η Μακάμπι μείωσε σε 77-72, ο Διαμαντίδης όμως ήταν απλώς ασταμάτητος και με νέο καλάθι έκανε το 81-74. Με νέο τρίποντο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 81-77, ένα λεπτό πριν από το φινάλε, ενώ με βολές του Λάνγκφορντ έφεραν τον αγώνα στο καλάθι (81-79).

Ο Καϊμακόγλου έχασε και τις δύο βολές, με 35’’ να απομένουν, αλλά ο Λάνγκφορντ αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε και η κατοχή της μπάλας ήταν στα χέρια των πρωταθλητών Ευρώπης, μόλις 20’’ πριν από το δραματικό φινάλε. Ο Διαμαντίδης ευστόχησε και στις δυο βολές, 15’’ πριν από τη λήξη, έκανε το 83-79, αλλά ο Μπλου με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 83-82, 12’’ για το τέλος. Και πάλι ο Διαμαντίδης με δύο βολές έκανε το 85-82, 11,3’’ για τη λήξη, όμως οι διαιτητές χρέωσαν με ανύπαρκτο φάουλ τον Περπέρογλου στον Πνίνι, ο οποίος με τρεις βολές έφερε το παιχνίδι στην… αφετηρία του (85-85), με εναπομείναντα 9,8’’. Ο αρχηγός με μία βολή «έγραψε» το τελικό 86-85, αφού οι παίκτες της Μακάμπι έχασαν την μπάλα στην τελευταία φάση.